W trosce o dobrą kondycję naszych naturalnych paznokci powinniśmy zadbać, aby w naszej diecie znalazły się m.in. takie składniki mineralne jak:
- żelazo (orzechy włoskie, szpinak, brukselka, morele, grzyby, oliwki, …),
- magnez (kiwi, pomidory, kurczak, marchew, seler, groszek, …),
- wapń (ryby, pomarańcze, gruszki, jogurt, czosnek, brzoskwinie, …),
- potas (truskawki, ziemniaki, buraki, banany, cebula, słonecznik …),
- niewłaściwa dieta – niedobory ważnych składników mineralnych, m.in.: żelaza, magnezu, wapnia, potasu, krzemu…. (więcej informacji w dziale Dieta a paznokcie).
- przemęczenie i stres – brak wypoczynku i ciągły stres ma swoje odzwierciedlenie w złym stanie paznokci (łamliwość, rozdwajanie się), włosów (wypadanie) i skóry (wypryski, podkrążone oczy).
- okresy przesileń – towarzyszy im ogólne rozchwianie organizmu.
- obgryzanie paznokci – występuje często na tle nerwowym. Długotrwałe obgryzanie paznokci nieodwracalnie zmienia kształt płytki paznokcia, przez co staje się ona krótka i szeroka.
- niekorzystne działanie preparatów chemicznych, detergentów – większość stosowanych na co dzień środków czyszczących działa na paznokcie wysuszająco. Warto zaopatrzyć się w rękawice ochronne, które chronią przed kontaktem z detergentem.
- zmywacz do paznokci – zawarty w nim aceton wysusza płytkę paznokci. Po zmyciu lakieru z paznokci warto umyć dłonie z pozostałości acetonu, a następnie dla równowagi położyć oliwkę i pozostawić ją do całkowitego wchłonięcia. Na rynku kosmetycznym dostępne są w tej chwili przeważnie zmywacze bezacetonowe, jest to jednak nazwa umowna tego preparatu. Zmywacz bezacetonowy także zawiera aceton, lecz w mniejszym stężeniu, w przeciwnym wypadku straciłby swoje właściwości rozpuszczania lakieru.
- niefachowo wykonywane usługi stylizacji paznokci – osoby zajmujące się zabiegami stylizacji paznokci bez odpowiedniego przeszkolenia i praktyki często nieświadomie niszczą płytkę klientki, poprzez m.in.: zbyt mocne piłowanie wierzchniej części płytki (podczas matowienia paznokcia, zrównywania progu tipsa), nieprawidłowe zdejmowanie masy (zrywanie akrylu/żelu, lub przepiłowanie płytki klientki), „zamykanie” świeżą masą głębokich zapowietrzeń przy dopełnieniu (może prowadzić do grzybicy). Aby uniknąć tego typu problemów warto korzystać z usług doświadczonych stylistów.
Często klientki zadają pytanie: co jest lepsze, akryl czy żel? Ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż nie ma czegoś takiego jak „produkt idealny”. Obydwie metody mają swoje plusy i minusy. Wprawiony stylista paznokci znając cechy charakterystyczne żelu i akrylu powinien każdej klientce w sposób indywidualny dobrać metodę przedłużenia/utwardzenia paznokci.
Cechy charakterystyczne akrylu:
- akryl jest twardy,
- należy go nawilżać oliwką, gdyż ma tendencję do chłonięcia wilgoci z paznokcia, oliwkę warto nakładać na skórki i cały paznokieć także od spodu, aby naturalna płytka nie rolowała się,
- należy ograniczyć kontakt paznokci akrylowych z acetonem, gdyż akryl może ulec zmatowieniu lub rozpuszczeniu,
- zdejmowany jest poprzez moczenie w acetonie.
Cechy charakterystyczne żelu:
- żel jest elastyczny,
- żel nie chłonie wilgoci z paznokci przez co nie wymaga nawilżania. Warto jednak aplikować oliwkę na skórki i wolny brzeg paznokcia, aby uniknąć rolowania się naturalnej płytki a co za tym idzie oddzielania się płytki od tipsa/masy żelowej,
- żel nawet przy zachowaniu zasad właściwej konstrukcji jest bardziej narażony na złamania od akrylu,
- żel zdejmujemy poprzez spiłowanie.
Na dobór produktu, którym będzie odbywać się przedłużenie mają wpływ m.in.:
- Cechy osobowości klientki:
- klientka o temperamencie energicznego choleryka lub mocno gestykulującego sangwinika powinna raczej nosić akryl, jest wówczas duża szansa, że nie połamie paznokci przed wyjściem z salonu piękności ;).
- stonowany flegmatyk i spokojny melancholik może swobodnie ubrać swoje pazurki zarówno w akryl jak i żel. Żel będzie się „czuł bezpiecznie” na dłoniach osoby działającej spokojnie i rozważnie.
- Rodzaj wykonywanej pracy:
- osoby wykonujące pracę fizyczną, żyjące „szybko” powinny raczej nosić paznokcie akrylowe, będą one mniej narażone na urazy mechaniczne, złamania niż paznokcie żelowe.
- osoby pracujące w biurze, przy komputerze, których praca nie wymaga dźwigania, energicznego manewrowania dłońmi mogą swobodnie nosić zarówno żel jak i akryl.
Przedłużanie paznokci może odbywać się przy pomocy dwojakiego rodzaju konstrukcji. Przedłużamy za pomocą tipsów lub szablonów. Tips to swojego rodzaju plastikowa nakładka, którą przyklejamy na wolny brzeg paznokci. Sam tips pełni wyłącznie funkcję przedłużenia, bez masy żelowej/akrylowej uległby połamaniu. Po skróceniu do pożądanej długości, nadaniu odpowiedniego kształtu i właściwym przygotowaniu budujemy go żelem lub akrylem. Szablon to także sama konstrukcja, dzięki której będzie można przedłużyć paznokcie. Szablon jest to papierowa, plastikowa lub metalowa forma, którą podkłada się pod wolny brzeg naturalnego paznokcia klientki. Masa żelowa lub akrylowa formowana jest od skórek do wolnego brzegu, który tworzony jest na szablonie. Tips kontra szablon podobnie jak akryl kontra żel mają swoje plusy i minusy. To czy przedłużenie paznokci odbędzie się na szablonie czy na tipsie w dużej mierze zależy od kształtu płytki klientki:
- płytka uniwersalna – do przedłużeń można stosować zarówno tips jak i szablon.
- płytka o kształcie orlim – zawijająca się pod paznokieć. Zalecane przedłużenie przy pomocy szablonu, którym będzie można naprostować paznokieć.
- płytka o kształcie „skoczniowatym” – proponuje się przedłużenie na tipsie, który dzięki swemu charakterystycznemu wygięciu w krzywą C, nada mu właściwy łukowaty kształt.
- płytka typu „ogryzek” – płytka bardzo krótka, szeroka i płaska, trudna do przedłużeń. Zalecane przedłużenie na szablonie z mocnym wygnieceniem tunelu, co z jednej strony optycznie zwęzi paznokieć, a dodatkowo wzmocni go przed załamaniami.
Coraz więcej kobiet skarży się na problem łamliwej, kruchej i rozdwajającej się płytki. Wiele osób ceni sobie komfort posiadania krótkich paznokci, dla nich idealnym rozwiązaniem jest utwardzenie naturalnej płytki bez konieczności jej przedłużania. Dzięki utwardzeniu paznokci żelem lub akrylem paznokcie naturalne stają się mniej podatne na złamania, rozwarstwianie, a lakier znajdujący się na masie trzyma się swobodnie nawet 2-3 tygodnie. W ramach utwardzenia paznokci można w masę wtopić wzór na stałe, może to być zarówno stonowany french jak i rozbudowane artystyczne zdobienie (hologramy, trawki, akryl kolorowy, żel kolorowy…). Utwardzone klasyczną masą paznokcie można także pomalować lakierami i ozdobić cyrkoniami, motywami z akrylu, czy kolorowymi farbkami.
Jeśli klientka pragnie, aby jej paznokcie stały się dłuższe, zamiast utwardzenia płytki proponujemy jej przedłużenie naturalnych paznokci przy pomocy żelu lub akrylu na szablonie lub na tipsie. Dobór metody i techniki przedłużenia zależny jest od wielu czynników (więcej informacji na ten temat w działach: Akryl czy żel, co jest lepsze?; Szablon czy tips? ). Przedłużenie może mieć charakter klasycznego naturalnego lub french’owego paznokcia. Jeśli klientka ma ochotę na odrobinę szaleństwa warto zaproponować jej zdobienie cyrkoniami lub delikatne motywy linerowe połączone z motywami z akrylu kolorowego. Dla klientek żądnych ciągłych wrażeń trzeba zawsze w zanadrzu mieć coś naprawdę zwariowanego. Warto wówczas zaprezentować najnowsze metody zdobnicze z ciekawymi rozwiązaniami takimi jak m.in.: russian style, kolorowe mozaiki, paznokcie spiralne, obrotowe koraliki, odciskane siateczki, kolczykowanie paznokci, ozdoby fimo, wtapianie w masę ozdobnych chusteczek, koronek, liści preparowanych, suszonych kwiatków, masy perlmutowej, hologramów, brokatu, muszli gniecionej, bulionu, i innych ozdób.
Położenie żelu lub akrylu na paznokcie w formie przedłużenia czy utwardzenia płytki wiąże się z koniecznością późniejszego uzupełnienia lub odnowy masy. Nie powinno się mylić tych dwóch terminów, gdyż oznaczają dwa różne zabiegi. Uzupełnienie to dołożenie masy przy skórkach, odnowa zaś to generalne spiłowanie starej masy i położenie nowej. Zabieg uzupełnienia jest mniej czasochłonny niż odnowa. Klasyczne uzupełnienie trwa ok. 1h, odnowa może trwać nawet 3h.
Uzupełnienie paznokci powinno mieć miejsce średnio po 3-4 tygodniach od aplikacji masy. Zabieg ten dotyczy paznokci, które są w dobrym stanie, czyli w komplecie, bez głębokich zapowietrzeń, bez ubytków masy. Uzupełnienie paznokci ma miejsce, gdy dokładamy masę przy skórkach w miejscu gdzie pojawia się odrost. Podczas tego zabiegu nie ingerujemy w głębsze warstwy masy uprzednio położonej. W przypadku, gdy na paznokciach znajduje się wzór permanentny, (np.: french lub kolorówka), podczas uzupełnienia pozostaje on dopełniony bez większej zmiany, może być on lekko urozmaicony przez dodanie ozdób wtopionych na obszarze dopełnianym, lub poprzez dodanie zdobień nawierzchniowych (cyrkonie, ozdoby z akrylu kolorowego).
Odnowa paznokci polega na usunięciu znacznej części starej masy/wzoru i ponownej aplikacji świeżej masy lub nowego wzoru permanentnego.
Odnowa paznokci często ma miejsce, gdy:
- klientka chce całkowicie zmienić wzór permanentny,
- okres dopełnienia został przeciągnięty o ponad miesiąc w wyniku czego odrost jest bardzo duży, wzór uległ zrośnięciu i wygląda nieestetycznie,
- klientka pojawi się na dopełnieniu bez kilku paznokci, masa na skutek przeciążeń uległa zapowietrzeniu, paznokcie są mocno uszczerbione lub popękane.
Aby przedłużone paznokcie były w dobrej kondycji należy:
- przestrzegać terminu dopełnienia 3-4 tygodnie,
- jeśli często odwiedzamy solarium, warto stosować lakiery zawierające UV-protectory, aby chronić paznokcie przed żółknięciem,
- nie poddawać masy silnym naprężeniom, w przeciwnym wypadku masa może odchodzić od płytki paznokciowej lub w skrajnych przypadkach może ulec złamaniu,
- nie podważać masy, skubanie paznokci może być przyczyną odchodzenia masy,
- unikać kontaktu z acetonem, jeśli paznokcie przedłużone są na tipsie lub wykonane są z akrylu (tips i akryl pod wpływem acetonu może ulec rozpuszczeniu),
- skracać paznokcie wyłącznie poprzez spiłowanie pilnikiem, obcinanie cęgami lub obcinaczem może połamać masę,
- stosować lakiery podkładowe pod lakiery o ciemnym pigmencie (np.: czerwień, bordo), aby masa nie uległa przebarwieniu.
Przyczyną pękania masy może być:
- źle dobrana technika przedłużania paznokci względem kształtu płytki paznokciowej klientki,
- brak wzmocnienia masy na „linii stresu” (brak tzw.: „krzywej C”),
- brak tunelu, paznokcie zbyt płaskie,
- uraz mechaniczny, złamanie w wyniku uderzenia, poderwania paznokcia,
- twardy, mało elastyczny polyflex, z którego wykonane są tipsy, jest przyczyną pękania tipsów wzdłuż,
- masa żelowa nie utwardzona w pełni, zbyt krótko poddana działaniu promieni UV w lampie,
- złe proporcje liquidu do pudru akrylowego,
- utrata cech konstrukcyjnych paznokci na skutek przeciągnięcia okresu dopełnienia,
Przyczyną odchodzenia masy od paznokci może być:
- złej jakości produkty lub łączenie produktów różnych marek (np. liquid i puder akrylowy różnych firm),
- stosowanie zabrudzonego produktu. Pędzelek czy naczynko na liquid należy po każdym zastosowaniu dokładnie wyczyścić. Nie wolno przelewać z kieliszka do buteleczki resztek nie zużytego liquidu. Akryle i żele na czas piłowania należy chronić przed dostaniem się do nich pyłków,
- nie dokładne przygotowanie naturalnej płytki paznokcia przed aplikacją produktu,
- zalanie skórek masą żelową/akrylową i pozostawianie masy na skórce bez wypiłowania,
- złe proporcje liquidu do pudru akrylowego, masa nie może być za mokra,
- zbyt cienka/zbyt gruba warstwa masy przy skórkach,
- zastosowanie tipsów z wydatnym tunelem u klientek o płaskiej płytce,
- brak zachowania odpowiednich proporcji w długości wolnego brzegu do długości łożyska, zbyt długie paznokcie są bardziej narażone na naprężenia i odchodzenie masy,
- zniszczona naturalna płytka, jako słaba konstrukcja może przyczynić się do powstawania zapowietrzeń,
- stosowanie silnych leków osłabiających organizm, m.in.: przy chemioterapii,
- przemiany hormonalne (okres po ciąży, zmiana terapii hormonalnej),
- podważanie masy, silne naprężenia,
- naprężenia, wyginanie się paznokci na skutek przeciągnięcia okresu dopełnienia.
Paznokcie mogą ulec zżółknięciu na skutek:
- częstego korzystania z solarium lub kąpieli słonecznych,
- stosowania bronzerów, samoopalaczy, kremów brązujących,
- aplikacji lakieru o ciemnym pigmencie (np.: czerwień, bordo) bez lakieru ochronnego,
- kontaktu z produktami silnie i trwale barwiącymi, m.in.: łupiny orzechów włoskich, skubanie słonecznika, itp.
Nie stwierdzono żadnych przeciwwskazań do aplikacji żelu/akrylu u kobiet w ciąży. Produkty te nie zawierają w swym składzie żadnych szkodliwych dla zdrowia matki i dziecka substancji. Jednak dmuchając na zimne, lepiej wykonać przyszłej mamie paznokcie żelowe, gdyż produkt ten jest całkowicie bezwonny, nie wytwarza żadnych oparów. Pamiętajmy, że akryl z racji swego intensywnego zapachu może przeszkadzać przyszłym mamom, które w okresie ciąży są bardziej podatne na zawroty głowy i nudności. W okresie ciąży bezpieczniej jest unikać wszelkich nośników ostrych oparów takich jak: opary z farby do włosów, czy farby olejnej, benzyny. Warto podpowiedzieć przyszłym mamom, że bardziej szkodliwe od oparów akrylu jest przebywanie wśród osób palących papierosy.
Przed samym porodem lekarze zalecają zdjęcie masy, płytka powinna być całkowicie wolna od masy i wszelkich lakierów.
W dziedzinie stylizacji paznokci istnieją także przeciwwskazania do aplikacji masy, należą do nich m.in.:
- choroby zakaźne paznokci i skóry dłoni, m.in.: grzybica, drożdżyca, zanokcica, itp,
- bardzo głęboko posunięta onycholiza, czyli oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska paznokcia. Odradza się przedłużania paznokci jeśli oddzielenie występuje na znacznym obszarze płytki. Paznokieć jest narażony wówczas na całkowite zerwanie, zaś w kieszonce powstałej na skutek oddzielenia się paznokcia od łoża mogą zbierać się nieczystości i złuszczona keratyna co może stać się przyczyną późniejszej infekcji,
- problem bardzo silnej reakcji alergicznej na stosowane produkty, takiej jak m.in.: primer, akryl, żel,
- odrzucanie masy przez paznokcie, zdarza się bardzo rzadko, ale czasami ma miejsce,
- Uwaga! Łuszczyca nie stanowi przeciwwskazania do przedłużenia czy utwardzenia paznokci, nie jest ona chorobą zakaźną. Masa może w tym przypadku skutecznie skorygować wygląd paznokci.
Żel podczas utwardzania w lampie UV daje uczucie szczypania/pieczenia gdy:
- żarówki są świeżo wymienione, wówczas proces polimeryzacji następuje szybko. Skrócony proces utwardzania masy staje się bardziej odczuwalny dla łoża paznokcia,
- żel aplikowany jest grubą warstwą. Im grubsza jest warstwa żelu tym bardziej odczuwalny jest dyskomfort utwardzania masy,
- żel mocniej szczypie w okresie letnim, wyższa temperatura żelu i otoczenia wpływa na mocniejsze szczypanie w lampie,
- płytka klientki jest cieniutka i mocno unerwiona. Szczypanie nie jest odczuwalne przez paznokieć, który sam w sobie jest martwy, tylko przez unerwione łoże.
- Uwaga! Aby żel nie był tak bardzo dokuczliwy w czasie utwardzania, zaleca się po odczuciu pierwszego „zakłucia” wyjęcie dłoni z lampy i późniejsze pełne utwardzenie.
Coraz częściej można spotkać oferty stylizacji paznokci okrzyknięte hasłami: „Mega promocja”, „Super tipsy za 40 zł”, „Wielka okazja – tanio tipsy”… Co może kryć się za tak korzystnymi cenami tych usług? Zazwyczaj niskie ceny wprowadzają osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z paznokciami traktując to raczej jako zabawę niż jako profesjonalne zajęcie. Często są to osoby, które są świeżo po kursie lub o zgrozo nawet bez odpowiedniego przeszkolenia. Pragnę podkreślić, że koszt samego produktu do wykonania przedłużenia wynosi ok. 30-40 zł. Jeśli zaś ktoś za kompletną usługę inkasuje 40 zł to proszę mi podpowiedzieć jakiej magii używa dana osoba wiążąc koniec z końcem. Pamiętajmy o tym, że w koszt usługi wchodzi nie tylko koszt samego produktu zużytego do przedłużenia, ale także opłaty za:
- dezynfekcję/sterylizację narzędzi,
- ZUS i media (prąd, woda, ogrzewanie),
- dalsze dokształcanie: warsztaty, doszkolenia, prasa branżowe,
- poszukiwanie i testowanie nowych produktów, niektóre z nich wylądują w koszu, bo przez stylistę zostaną odrzucone,
- reklamę: strona www, ulotki i wizytówki, ogłoszenia w prasie,
- dostawy przesyłek kurierskich, itp.
Przy tego typu dodatkowych kosztach ciężko jest mówić o stylizacji za 40 zł. Przedłużenia za okazyjną cenę często niosą ze sobą prawdopodobieństwo, że stylistka wykonująca takie przedłużenie:
- w celu redukcji kosztów nie poddaje zabiegom dezynfekcji/sterylizacji narzędzi pracy,
- nie wykonuje paznokci profesjonalnie, dopiero uczy się na klientkach,
- usługa taka zazwyczaj trwa dosyć długo 3-4 godziny (przy klasycznych paznokciach),
- efekt usługi często nie jest zadowalający i jest nie trwały (często jakość wykonanych paznokci adekwatna jest do ceny za usługę),
- pracuje na najtańszych nie znanych produktach, których jakość pozostawia często dużo do życzenia,
- masa jest aplikowana cienko, aby nie zużyć zbyt dużej ilości produktu, co jest przyczyną częstych złamań lub odchodzenia paznokci,
- przy tak niskiej stawce za usługę zapewne nie starcza już: na szkolenia, warsztaty czy czasopisma branżowe. Osoba nie ma szansy dalszego pozyskiwania wiedzy w danym fachu, nie rozwija się.
Każdy klient samodzielnie ustala sobie priorytety usługi. Jednej osobie najbardziej będzie zależało na jakości i czasie wykonanej usługi, a także trwałości przedłużonych paznokci, drugiej zaś na kusząco niskiej cenie. Pamiętajmy jednak, że często „tanio oznacza drogo”. Jeśli po skorzystaniu z mniej profesjonalnej, ale tańszej usługi będziemy notorycznie dojeżdżać na poprawki pojedynczych połamanych paznokci, to oprócz pieniędzy za korekty stracimy dodatkowo swój cenny czas, a zapewne także i cierpliwość. W skrajnych przypadkach możemy także nabawić się grzybicy lub kompletnie zniszczyć sobie płytkę jeśli stylistka nie zna podstawowych zasad stylizacji paznokci, co niestety się zdarza. Także w stylizacji paznokci chyba najbezpieczniejszą formą doboru stylisty jest stara dobra i sprawdzona „poczta pantoflowa”.
- akryl jest szkodliwy/rakotwórczy,
- noszenie akrylu/żelu niszczy paznokcie, bo płytka nie „oddycha”,
- żel szczypie w lampie, bo „wżera” się w paznokcie,
- żel jest lepszy od akrylu,
- akryl/żel trzeba, co jakiś czas zdejmować, aby paznokcie „odetchnęły”.
Makijaż
Pamiętajmy, że nawet najlepszymi kosmetykami, nie uzyskamy maximum naszych możliwości z zakresu stylizacji makijażu, jeśli nie będziemy odpowiednio dbać o naszą skórę. Aby skóra współgrała z kosmetykami kolorowymi, należy pamiętać o kilku istotnych sprawach:
- Przed snem należy każdorazowo dokładnie zmywać makijaż. Makijaż ma zarówno pozytywne jak i negatywne oblicze. Z jednej strony stanowi płaszcz ochronny (za dnia przed działaniem szkodliwych dla skóry promieni UV, w zimie przed surowym powietrzem). Z drugiej zaś strony może przyczynić się do zapychania i rozszerzania się porów, przez co skóra nie ma możliwości „odpoczynku” od makijażu.
- Należy stosować odpowiednie środki do usuwania makijażu. Większość kosmetyków kolorowych powinna być wstępnie usunięta za pomocą substancji tłustej, która z łatwością rozpuści suche (zafiksowane) pudry, bronzery, róże, cienie, tusz do rzęs… W tym celu stosujemy mleczko kosmetyczne, którym usuwamy makijaż za pomocą wacika. Po usunięciu makijażu mleczkiem kosmetycznym warto byłoby umyć twarz wodą z mydełkiem. Następnie zaś należy zastosować odpowiedni tonik lub płyn micelarny do twarzy. Na koniec należy w skórę twarzy i dekoltu wklepać odpowiedni krem wykonując przy okazji krótki masaż twarzy.
- Powinno się wykonywać peeling twarzy minimum 1-2 razy w tygodniu. Peeling należy dopasować wedle potrzeb skóry. Może to być delikatny peeling eksfoliacyjny lub ostrzejszy ziarenkowy.
- W celu poprawy napięcia skóry twarzy i dekoltu warto byłoby w miarę możliwości korzystać z zabiegów kosmetycznych mających na celu nawilżenie skóry.
- W przypadku skóry trądzikowej warto byłoby połączyć zabiegi kosmetyczne (oczyszczanie i nawilżanie twarzy) z poradami endokrynologa (badania hormonalne, pomoc hormonalna w likwidacji trądziku). Cera trądzikowa jest cerą trudną do wykonania idealnego makijażu, w szczególności gdy do czynienia mamy z poważnymi problemami hormonalnymi.
Tego typu słowa często padają z ust klientek, które same na co dzień się nie malują, lub malują się w tzw. 10 minut, przed wyjściem do pracy. Pamiętajmy jednak o tym, że makijaż w 10 minut nie byłby w stanie przetrwać upojnej imprezy wieczorno-nocnej, czego zaś wymaga się od profesjonalnej wersji makijażu.
Bez względu na to czy jest to makijaż dzienny czy wieczorowy najważniejszym punktem każdego makijażu jest idealne wyrównanie kolorytu twarzy (kremy, bazy silikonowe, podkłady, korektory, pudry fiksujące). W zależności od okazji należy odpowiednio wymodelować owal twarzy (bronzer, róż, rozświetlacz), wystylizować oczy (baza, cienie, liner, tusz) i usta (pomadki, błyszczyki) i w miarę potrzeby zagęścić i przedłużyć rzęsy (kępki, rzęsy na pasku).
Najczęstszy zgrzyt pojawia się w przypadku makijaży ślubnych, są one bowiem połączniem makijażu dziennego, wieczorowego i zdjęciowego. Sytuacja jest z założenia skomplikowana, gdyż makijaż typowo dzienny, byłby nie widoczny na zdjęciach, przez co panna młoda może się prezentować na zdjęciach zbyt blado. Makijaż typowo zdjęciowy powinien być wyrazisty, widoczny. Ślubny makijaż musi być jednak wyważony, aby z jednej strony był widoczny na zdjęciach, z drugiej zaś strony nie może on wyglądać zbyt drapieżnie i groteskowo za dnia w kościele.
Nie stresujmy się także, że świeżo wykonany makijaż jest suchy lub sztuczny jak „maska”. Pamiętajmy o tym, że makijaż potrzebuje ok 20-30min na „ułożenie się” ze skórą twarzy. Mniej więcej po tym czasie makijaż zaczynać współgrać ze skórą twarzy i przedstawia się znacznie naturalniej niż świeżo po wykonaniu.
Idealnym uzupełnieniem makijażu jest aplikacja rzęs. Zazwyczaj w tym celu stosuje się kępki rzęs lub rzęsy na pasku, które aplikuje się do naszych naturalnych, uprzednio wytuszowanych rzęs, przy pomocy delikatnego kleju. Tak zaaplikowane rzęsy są łatwe do usunięcia przy tradycyjnym demakijażu mleczkiem kosmetycznym.
W przypadku trwałego przedłużenia rzęs nie ma żadnych przeciwskazań do wykonywania makijaży. Należy jedynie pamiętać o delikatnych demakijażach, z ominięciem linii rzęs, aby zbyt mocnym tarciem wacikiem kosmetycznym, nie powyrywać naturalnych rzęs.
Makijaż francuski to jeden z bardziej tradycyjnych form makijażu. Charakteryzuje go idealny, równy liner na części ruchomej powieki, intensywna czerwień pomadki na ustach i nieskazitelnie gładki koloryt cery tylko delikatnie podbity różem na policzkach, bez ostrego modelowania rysów twarzy bronzerem.
Makijaż Smoky Eye to jedna z ostrzejszych form makijażu. Największy nacisk kładzie się na oko, które jest mocno podkreślone ciemnymi cieniami zarówno w ruchomej jak i nieruchomej części powieki. Staramy się powiększyć oko cieniami w każdym możliwym kierunku ale musimy pamiętać o tym, że wszelkie granice cieni muszą być bardzo dokładnie rozmyte, aby makijaż wyglądał estetycznie i przyciągająco.
W makijażu ust królują odcienie delikatne typu „nude”. Kierujemy się tu starą dobrą zasadą równowagi: „ostro podkreślone oko -> delikatny koloryt ust”.
Niestety nie ma czegoś takiego jak produkt idealny dla wszystkich. Dlatego przy doborze podkładu należy kierować się indywidualnymi preferencjami skóry. Osoby dysponujące suchą skórą powinny stosować podkłady nawilżające, aby dodatkowo nie potęgować efektu przesuszenia. Jeśli nasza cera jest tłusta warto stosować podkłady matujące. Dzięki podkładom o właściwościach liftingujących mamy możliwość uzyskać efekt lekkiego naciągnięcia skóry, co może być pomocne przy cerach zwiotczałych. W sytuacji cer problematycznych (trądzikowych, z plamami pooparzeniowymi) stosuje się podkłady o podwyższonym poziomie krycia, tzw. covery (podkłady kamuflujące). Nie zapominajmy także o właściwym doborze koloru podkładu, z uwzględnieniem zmian w kolorycie skóry (letnia opalenizna, korzystanie z solarium).
KONTAKT
Świat Paznokci
Klaudii Makowskiej
Pl. Poniatowskiego 38 (II p)
05-830 Nadarzyn
tel.: +48 504 34 77 22